İçeriğe geç

Ya mutluluk kavramımız yanlışsa???

Click to Read in English

“Ve o günden sonra prens ile prenses sonsuza kadar mutlu bir hayat sürmüşler”.

Muhtemelen küçükken bize anlatılan masalların bu tip sonlarından olsa gerek, hepimizin kafasında “kocaman ve sürekli” bir mutluluk kavramı var.

Hepimiz şu sıkıntılı günler bitince, ileride bir zamanda , sonunda kavuşacağımız “daimi mutluluk” peşinde koşturup duruyoruz. Bunu yaparken de her gün yaşadığımız küçük mutlulukların farkında bile olmuyoruz.

Peki ya hayat aslında böyle küçük mutluluklardan oluşuyorsa?

Geçenlerde soğuk bir kış sabahı, İspanyolca kursuma giderken, havanın soğukluğu yetmiyormuş gibi bir de korkunç bir sağanak yağmur bastırdı. O an böyle bir havada sıcacık arabamın konforunda üstelik radyodan yayılan harika bir müzik eşliğinde olmanın “küçük mutluluğunu” yaşadım. Ve o an düşündüm ki hayat aslında stresler, sıkıntılar ve böyle küçük mutluluklardan oluşuyor. Önemli olan stres ve sıkıntıyı yaşamın doğal bir olgusu olarak kabul edebilmek ve böyle küçük mutlulukları farkederek o birkaç mutlu anın tadını çıkarabilmek.

“Acıyı kabul etmek” bölümünü başka bir yazıya bırakıp bu yazıda “küçük mutlulukları farketmek” bölümüne odaklanmak istiyorum izninizle…

Aslında en sıkıntılı dönemlerimizde bile, farkında bile olmadığımız küçük mutluluklar yaşıyoruz hepimiz. Çünkü en sevdiğim şairlerden biri olan Halil Cibran’ın da “Haz ve Izdırap” şiirinde harika bir şekilde dile getirdiği gibi mutluluk ve acı aslında birlikte dansederler.

Bazılarınız “haz ıstıraptan daha anlamlıdır” der

Diğerleri ise, “hayır, ıstırap daha anlamlıdır”.

Bense “ikisi birbirinden ayrılmaz” diyorum.

Onlar beraber gelirler.

Ve siz bir tanesiyle masanızda otururken,

Unutmayın ki, diğeri de yatağınızda uyuyordur.

 Halil Cibran – HAZ VE IZDIRAP 

En güzel elbisenizi 10 gün üstüste giyseniz ilk günkü heyecanı hissedebilir misiniz? Sürekli mutlu olsak , mutlu olduğumuzu farkedebilir miydik? Acıyı hissetmeliyiz ki, mutluluğu farkedelim. Onun için bu ikisi sürekli birlikte dansederler. Ve bunu bildiğimizde hayata bambaşka bir pencereden bakabiliriz.

mesutolunuz

“Büyük mutluluklar”ın peşinden koşmak yerine “küçük mutluluklar”a odaklanabilirsek, onları farkedip o anın tadını çıkarabilirsek, en sıkıntılı ve zor dönemlerimizi bile daha az hasar alarak atlatabiliriz.

Peki bunu nasıl başaracağız?

Genelde zor bir dönemden geçtiğimizde (ve belki de hayatımızın her döneminde) ne yaptığımıza bir bakalım: ya geçmişteki güzel günlerimize gidiyor, anılarımızı tazeliyoruz (ki bunun “şimdi”mize hiçbir katkısı yok) ya da “mutlu” bir yarının hayallerini kurarak kendimizi geleceğe fiksliyoruz (ve maalesef gelecek de “şimdi” mize etki edemez ve üstelik gerçekleşeceğinin garantisi de yok!)

Benim önerimse bu şekilde acıdan kaçmak yerine , acıyı kabullenmek ve yaşamak ama bunu yaparken de beraberinde gelen küçük mutlulukları da farkederek kendi içimizde bir tür denge sağlamak. Bir başka deyişle acıyı yaşarken sadece acıya odaklanmamak, yanında bonus gelen küçük mutlulukları da es geçmemek ve gerekli değeri vermek.

Annemin cenazesinde acım tabii ki çok büyüktü. Beklenen bir ölüm olmasına rağmen, insan bir annenin ölümüne kendini ne kadar hazırlayabilir? Beklenen an geldiğinde acının şiddeti azalmıyor ki!

Yine de o Şubat sabahı pırıl pırıl parıldayan güneş birden bana annemi ne kadar güzel bir ortamda uğurladığımızı farkettirdi. Bu harika hava sayesinde çok daha fazla seveni cenazeye katılabilmişti (İstanbul’a yağmur veya kar yağdığında nasıl bir kaos yaşandığını hepimiz biliyoruz) ve  kasvetli mezarlık içimizi ısıtan bir uğurlama mekanına dönüşmüştü. İki nota arası es vermek gibi, acımın arasında birkaç saniyeliğine kalbim mutlulukla doldu.

İnanıyorum ki her durumda hepimizin hayatına serpiştirilmiş küçük mutluluklar mevcut; yeter ki farkedelim!

No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: